Kaip išsirinkti tinkamiausią automobilį?

Automobilio įsigijimas yra itin džiuginantis ir svarbus sprendimas daugeliui iš mūsų, kadangi pasirinkimo procesas yra ganėtinai ilgas, o taip pat tai nedažnai pasitaikantis įvykis. Automobilis pastebimai pakeičia kasdienybę, suteikia komfortą ar net daro įtaką gyvenimo būdo pokyčiams, kadangi nebesate priklausomi nuo viešojo transporto, grafikų ir kitų į šiokius tokius rėmus įstatančių aplinkybių. 

Tačiau kaip išsirinkti automobilį? Nuo ko vertėtų pradėti? Šis sprendimas susideda iš tokių veiksnių kaip techninės automobilio savybės, individualūs poreikiai ir gyvenimo būdas ar net ekonomiškumas. Šiame straipsnyje rasite naudingus patarimus ar net atsakymus į būtent jums aktualiausią klausimą – kaip visgi išsirinkti tą vienintelį automobilį. Todėl leiskimės į tolimesnę ne tik savęs kaip vairuotojo, bet ir tinkamo automobilio paieškos kelionę!

Naudoti automobiliai ir jų pirkimas neretai apipinti legendomis. Jei pavyko rasti, iš pirmo žvilgsnio, padorų automobilį, tai dar nereiškia, kad tai atitinka realybę.

Automobilis atitinkantis poreikius

Savaime suprantama, kad sąvoka tinkamiausias nėra vienoda kiekvienam žmogui. Viskas priklauso nuo to, kokie mūsų poreikiai ir ko iš tikrųjų tikimės, kad mums suteiks automobiliai. Vieniems ši transporto priemonė turi būti tik iš salono ir tai tampa, tarsi, pareiškimas sociumui, kitus tenkina ir naudoti automobiliai. Vieniems itin svarbi jo galia, kitiems – ekonomiškumas, todėl net ir šie pavyzdžiai parodo, kokie skirtingi gali būti lūkesčiai, kuriuos keliame automobiliams. 

Tačiau, jei esate tas vairuotojas, kuriam automobilis reikalingas kasdien nusigauti iš taško A į tašką B, tuomet kur kas svarbesnis yra jo funkcionalumas. Toliau pateikiame bendrinius klausimus, kurie padės tiksliau apibrėžti kokius lūkesčius keliate automobiliui. 

Automobilio biudžetas

Be jokios abejonės jei už automobilį mokėsite iš karto (ne išsimokėtinai), taip bus daug lengviau nusistatyti biudžetą iš karto. Galbūt jį galėsite sau leisti iškart, o gal trūksta dar šiek tiek. Tik nepamirškite įvertinti ir to, kad automobilis turi būti apdraustas, o bent kartą ar du per mėnesį jis pareikalaus ir išlaidų kurui. 

Tačiau jei jus domina nauji automobiliai lizingu, vadovaukitės rekomenduojama taisykle, kad kiekvieną mėnesį įmoka neturėtų viršyti 15% jūsų gaunamų pajamų. Tokiu atveju pajėgsite ir išlaikyti automobilį, ir nesumenkinti savo gyvenimo būdo. Jei domina naudoti automobiliai, įmoka neturėtų viršyti 10% jūsų gaunamų pajamų, nes tikėtina, kad šiam ilgainiui bus reikalingas remontas ar kosmetiniai pakitimai. 

Galutiniam biudžetui nusimatyti svarbios ir automobilio degalų sąnaudos. Jei, pavyzdžiui, kasdien į darbą ar kitokioms reikmėms nuvažiuojate mažiau nei 30 km puikus pasirinkimas galėtų būti hibridinis automobilis. Dyzelinu varomi automobiliai puikiai tiktų tiems, kas daug važinėja greitkeliais, nes dyzelinas dažnai būna pigesnis už benziną. Tačiau nepamirškite pagalvoti ir apie tai, kuriam laikui ketinate turėti automobilį ir ar visgi daug reikės važinėti mieste, kadangi ateityje vidaus degimo variklių varomų automobilių gali ir nebelikti, remiantis numatytais įstatymais, planais.

Atlikite automobilio apžvalgą

Gali skambėti ganėtinai paprastai, tačiau daugelis žmonių pamiršta atlikti nuodugnią automobilio apžvalgą, palyginimus, pasiskaityti atsiliepimus ir pan. prieš perkant svajonių automobilį. Tinkamiausias automobilis bus surastas tik tada, kai investuosite pakankamai laiko į apžvalgų svetaines, kuriose rasite nuodugnius tyrimus apie automobilių modelius, jų specifikacijas, našumą, privalumus, trūkumus ar net mažai kam žinomus faktus, kurie, pavyzdžiui, galėtų būti susiję su gamyboje įvykusiomis klaidomis, kurios paveikė tam tikros markės išleistą automobilių liniją. 

Labai svarbu pasiskaityti ir pirkėjų bei automobilių ekspertų atsiliepimus, kad susidarytumėte bendrą nuomonę į ką iš vis svarbu atkreipti dėmesį besirenkant automobilį ir kas dažniausiai vertinama specialistų. Automobilių savininkai, kurie vairuoja tokios markės automobilius, kurios trokštate jūs, gali daugiausiai atsakyti į jums rūpimus klausimus, tačiau šioje vietoje nepamirškite kritinio mąstymo, kadangi atsiliepimui gali daryti įtaką ir asmeniniai interesai.

Jei perkami naudoti automobiliai

Naudoti automobiliai ir jų pirkimas neretai apipinti legendomis. Jei pavyko rasti, iš pirmo žvilgsnio, padorų automobilį, tai dar nereiškia, kad tai atitinka realybę. Todėl dažnu atveju naudoti automobiliai prašosi nuodugnesnės apžiūros.

Be jokios abejonės galite tikėtis, kad  pakaks ir kelių klausimų uždavimo automobilio savininkui, tačiau dažnai pasitaiko ir tokių situacijų, kad šie jei nemeluoja, tai bent nutyli tiesą. Tokiu atveju praverčia patikrinti automobilio istoriją. Tą galima padaryti naudojant VIN  (angl. vehicle identification number) kodą – automobilio identifikacijos numerį. Naujas ar naudotas automobilis turi unikalų VIN numerį, kurio dėka galima sužinoti, kokią žalą praeityje patyrė automobilis, ar nurodoma nesuklastota automobilio rida, ar automobilis nėra vogtas, kiek savininkų transporto priemonė turėjo ar kokiais gamykliniais defektais pasirinkto modelio automobiliai garsėja. 

Kadangi naudoti automobiliai, tikėtina, ne vienerius metus jau buvo eksploatuojami, nepamirškite pasiklausti ir tokių detalių, kaip datos, kada buvo keisti variklio paskirstymo diržai, automobilio serviso istorijos (jei tokia bus) ir pan. Taip pat neatsisakykite atlikti bandomųjų važiavimu. Automobilis vairuojant gali atskleisti ir dar daugiau paslėptų defektų, kurių jį pirkdami norėtume išvengti.  O jei norite būti dar tikresni – paprašykite savininko leidimo pasikelti automobilį techninei apžiūrai, juk jei neturime ko slėpti sutiksime, tiesa?

Pabaigai

Tai tik keletas patarimų, kaip būtų galima teisingai susidėlioti reikiamus žingsnius, kurie padės išsirinkti tinkamą transporto priemonę, nesvarbu, ar tai naudoti, ar nauji automobiliai. Visada pasikliaukite savimi ir būtinai atsižvelkite į savo gyvenimo būdą, poreikius, kurių tikitės ir automobilio bei turimą biudžetą. Tik tinkamai atlikę detalią apžvalgą būsite tikri, kad jūsų automobilis yra tai, ko labiausiai norėjote.