Automobilio priežiūra šaltuoju metų laikotarpiu: ką reikia žinoti?

Šaltasis metų sezonas, tai laikas, kuomet automobilio priežiūra tampa ypač svarbi. Vėstantis oras, padidėjęs kritulių kiekis, ledas ar sniegas sukelia papildomų iššūkių vairuotojams ir jų automobiliams. Daugelis automobilių šeimininkų nėra linkę manyti, kad jų transporto priemonei yra reikalinga papildoma, akylesnė priežiūra, tačiau iš tiesų yra šiek tiek kitaip.  Rudenį ar žiemą automobilių techninė būklė ir jų tinkama priežiūra svarbi ne tik dėl komforto, bet ir saugumo kelionėse. Todėl šiame straipsnyje aptarsime, kodėl yra svarbi automobilio priežiūra šaltuoju metų laiku ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint išvengti nelaimingų atsitikimų kelyje.

Visi šie išvardinti patarimai padės jums užtikrinti saugumą kelyje ar tinkamai pasirūpinti savo automobiliu rudens/žiemos sezono metu.

Žieminių padangų montavimas ir priežiūra

Kelių eismo taisyklėse yra nurodyta, jog lapkričio 10 d. – kovo 31 d. intervale draudžiama eksploatuoti motorines transporto priemones (yra keletas išimčių) su vasarinėmis padangomis. Tai reiškia, kad padangų montavimas šaltuoju metų laikotarpiu yra tiesiog privalomas. Tačiau, kad šis virsmas vyktų kuo sklandžiau, toliau pateikiame keletą patarimų:

  1. Žieminių padangų montavimas. Išvenkite eilių ir nelaukite paskutinės akimirkos, kuomet yra reikalingas padangų montavimas – susiplanavę vizitą į automobilių servisą iš anksto sutaupysite laiko. Be jokios abejonės, besirinkdami padangas atkreipkite dėmesį į jų dydį bei tipą, o jei padangos nėra naujos – įsitikinkite, jog jos vis dar tinkamos naudoti ir atliks savo vaidmenį kelyje. Žiemines padangas visada montuokite po keturias, o ne po dvi, taip pat nemaišykite skirtingų dydžių, protektorių padangų. Itin svarbu, kad žieminės padangos montavimo metu būtų tinkamai subalansuotos, todėl geriausia šią paslaugą patikėti profesionaliems automobilių meistrams.
  2. Žieminių padangų priežiūra. Dėl temperatūros svyravimų šaltuoju metų laiku, padangos gali pamažu netekti slėgio. Todėl ypač pravartu reguliariai jį tikrinti. Netinkamai pripūstos padangos negali užtikrinti reikiamo sukibimo su slidžiu, snieguotu ar šlapiu paviršiumi. Tikrinkite padangų protektoriaus būklę. Padangų protektoriaus gylis yra esminis faktorius žieminių padangų efektyvumui, todėl šis negali būti mažesnis nei 3 mm. Praverčia ir nuolatinis automobilių padangų švaros palaikymas. Pašalinus purvą ar susidariusį ledą pagerinsite sukibimą. Na ir žinoma, jei manote ar nustatėte, kad žieminės padangos susidėvėjo, būtinas padangų keitimas.

Prižiūrėkite automobilio akumuliatorių, pakaitinimo žvakes

Jei norite, kad kasdienybės ritmo netrikdytų šaltojo metų laiko neatlaikęs automobilio akumuliatorius, pravartu juo pasirūpinti dar prieš atsisakant jam dirbti. Vertėtų laikyti akumuliatoriaus kontaktus švarius ir sausus, nuvalyti bet kokius korozijos pėdsakus ir taip užtikrinti gerą kontaktą. Jei turite galimybę, automobilį laikykite garaže ar požeminėse stovėjimo aikštelėse, taip nenukentės akumuliatoriaus našumas. Jei kelionės metu trumpam sustojote, neskubėkite gesinti variklio. Automobilio užvedimas sueikvoja daugiau akumuliatoriaus energijos nei nepertraukiamas jo veikimas. Jei atsirastų galimybė, retkarčiais įveikite didesnio atstumo kelionę, kadangi trumpi pasivažinėjimai iš/į darbą gali būti pernelyg trumpi atstatyti prarastą akumuliatoriaus energiją išeikvotą užvedimui.

Jei vairuojate automobilį su dyzeliniu varikliu, neretai žiemos sezonas gali tapti iššūkiu. Senstant automobiliui, sensta ir jo pakaitinimo žvakės, o tiksliau jų techninės savybės, todėl automobilio variklis sunkiau kuriasi ar šaltuoju metų laikotarpiu nesikuria išvis. Dėl šios priežasties, pakaitinimo žvakes patikrinti vertėtų dar prieš artėjant žiemai.

Dyzeliu varomus automobilius, prieš užvedant, galima ir pašildyti, o tiksliau tai padaryti pakaitinimo žvakėms. Raktelį pasukite tiek, kad užsidegtų prietaisų skydelio lemputės. Šiek tiek palaukę, kol užges pakaitinimo žvakių lemputė, galutinai užveskite variklį.

Sklandi automobilio aušinimo sistemos veikla

Artėjant šaltajam metų laikotarpiui, reikėtų patikrinti ar tinkamai veikia automobilio aušinimo sistema, ar veikia termostatas. Nuo to gali priklausyti ar automobilis gebės pasiekti reikiamą darbinę variklio temperatūrą, kaip greitai šiltas oras pasieks automobilio saloną ir ar išvis pasieks. Svarbu ir tai, kad jei automobilis nėra pasiekęs tinkamos darbinės temperatūros, jis sunaudoja daugiau kuro tam padaryti.

Taip pat rekomenduojama pasitikrinti ar užpiltas tinkamas aušinimo skystis. Tik tam tikrus gamintojo reikalavimus ir nustatytą kiekį atitinkantis aušinimo skystis neužšals ir garantuos tinkamą variklio darbą šaltuoju metų laiku.

Patikrinkite automobilio stabdžius, stabdžių skystį

Dėl sudėtingesnių sąlygų šaltuoju metų laikotarpiu, automobilio stabdžiai patiria dar didesnė apkrovą, kadangi kelio danga gali būti padengta ne tik ledu ir sniegu, bet ir purvu, krituliais. Drėgmė ir druskos skatina rūdžių atsiradimą ant stabdžių diskų, o tai gali sąlygoti sumažėjusį efektyvumą.

Taip pat, sakoma, kad šaltuoju metų laikotarpiu stabdžių skystis užsiteršia (į jį patenka vandens molekulės) ir tai kenkia automobiliui. Todėl prieš sezoną pravartu pakeisti stabdžių skystį.

Papildomi automobilio priežiūros patarimai rudens/žiemos laikotarpiu

Žiemą automobilio salone esančius medžiaginius grindų kilimėlius, kurie tik sugeria drėgmę ir išgarina ją ant langų, vertėtų keisti į guminius arba plastikinius. Jie kur kas ilgaamžiškesni, taip greit nesusitepa.

Svarbu nepamiršti, kad automobilio langų apiplovimo sistema būtų užpildytą žieminiu langų apiplovimo skysčiu, kuris neužšąla ir puikiai tarnaus visą šaltąjį sezoną.

Rudenį ar žiemą padidėja kritulių tikimybė, kurie gali gerokai pabloginti matomumą kelyje. To išvengti gali padėti nauji ar bent jau nenusidėvėję valytuvai. Svarbu pastebėti, kad ant priekinio stiklo susikaupusį sniegą vertėtų vengti valyti valytuvais, o geriau pašalinti automobilyje esančia šluotele.

Kuomet lauke spaudžia šaltis, o temperatūra artėja arčiau nulio, ganėtinai svarbu palaikyti kuo pilnesnį automobilio degalų baką. Kuomet degalų bake atsiranda tuščios vietos, jame ima kauptis nepageidaujama drėgmė, degalai ima prasiskiesti ir tokiu būdu padidėja apkrova degalų siurbliui bei kitoms detalėms. Ką jau kalbėti, jei susikaupusi drėgmė užšals. Tai pasitarnaus net ir tuomet, jei rudens/žiemos metu bus nuspręsta važinėti itin retai – pilnas automobilio bakas leis išvengti žalos, kurią gali sukelti drėgmė.

Svarbiausia – saugumas kelyje

Visi šie išvardinti patarimai padės jums užtikrinti saugumą kelyje ar tinkamai pasirūpinti savo automobiliu rudens/žiemos sezono metu. Atminkite, kad kiekvienas automobilis (ir jo būklė) yra skirtingas, tad jei turite nors menkiausių įtarimų, jog šis ne pilnai parengtas eksploatacijai – patikėkite jį automobilių priežiūros profesionalams.